Jak motat spirálky na MTL?

Patříte mezi pravidelné vapery a oblíbili jste si MTL vapování, tedy z úst do plic? Zajímá vás, jak motat spirálky na MTL? Inspirujte se užitečnými radami a technikami, které vám pomohou při sestavování a používání spirálek pro MTL vapování. V následujícím článku najdete konkrétní návody a postupy pro efektivní motání spirálek neboli coil building a dosažení optimálního výkonu při vapování.

MTL vapování a význam správně namotaných spirálek

MTL vapování představuje klasické šlukování, které je podobné kouření klasických cigaret. Páru vytvořenou z elektronické cigarety uživatel nejprve nasaje do svých úst a teprve pak ji vdechne do plic a poté ucítí tolik vytoužený HIT (tzv. dloubnutí do plic při potáhnutí). Začínajícím vaperům vyhovuje spíše slabší HIT a zkušenějším spíše silnější. Správně namotané spirálky hrají důležitou roli pro správné fungování e-cigarety i maximální prožitek z vapování.

Potřebné vybavení pro motání spirálek

  • kleště na drátky – se speciálně zkoseným koncem, díky kterému je možné zastřihnout odporový drát přímo u kontaktu atomizéru
  • set na výrobu spirálek – pomůcky pro motání spirálek o různých průměrech, pokud jste šikovní vystačíte si s trnem nebo třeba s čímkoliv s požadovaným průměrem (např. menší šroubovák)
  • pinzeta (ideálně s tepelně nevodivými hroty) – skvělý pomocník při namotávání vlastních spirálek, jejich úpravě přímo v atomizéru a k následnému vložení vaty

Jak správně namotat spirálky pro MTL

Motání spirálek není vůbec žádná věda a s trochou cviku to zvládnete i vy. Základním krokem je volba vhodného drátu, počtu závitů i správné umístění spirálky v atomizéru. Postupujte následovně:

  1. Silnější drátek nejdříve točte okolo něčeho pevného, například kolem tyčky.
  2. Poté dejte drátek na měkkou vatu.
  3. Mezi závity nechávejte trochu prostoru pro snadnější odpařování e-liquidu.
  4. Oba konce spirálky je důležité mít pevně našroubované, aby se zabránilo jejich uvolňování.
  5. Pevně našroubujte do atomizéru a přebytečný drátek zastřihněte.
  6. Pomocí trnu a pinzety spirálku srovnejte.
  7. Spirálku na sucho bez vaty nažhavte.
  8. Prostrčte vatu. V případě, že je moc hustá, pomocí pinzety ji načesejte a zastřihněte konce do požadované délky.
  9. Pak už jen nakapejte vybraný e-liquid na vatu i spirálku, naplňte tank a pusťte se do vapování.

Materiály spirálek

  • Kanthal – dříve byl nejrozšířenějším materiálem, ale v dnešní době už se příliš nepoužívá. Je ideální volbou především pro začínající vapery. Drát má vyšší odpor na metr, je proto přívětivější k buildům s vyšším odporem. Nevýhodou je ovšem to, že není možné provozovat v TC režimu (kontrola teploty na spirálce). Je vhodný pro watt / volt režim.
  • Nerez – pevný materiál s nižším odporem. Mezi vapery jde o velmi oblíbený materiál spirálek. Pro začátečníky je doporučeno provozovat spíše v TC režimu. Nevýhodou může být občasná kovová pachuť. Jde tedy o variantu v podstatě jen pro fajnšmekry na TC.
  • Nichrome 80 – není možné provozovat TC režim. Tento materiál je vysoce tepelně odolný s nižším odporem. Ideální pro začátečníky v DL vapování, ale ani MTL není vyloučeno.

Minimalizování rizika zkratu a rovnoměrné ohřátí spirálky

Pomocí následujících tipů a triků minimalizujete riziko zkratu, zajistíte rovnoměrné ohřátí spirálek a dosáhnete optimální chuti a množství páry:

  1. U nerezových spirálek si dejte pozor na příliš vysoké teploty. Stačí je žhavit pouze do oranžova, a ne až do běla.
  2. Pro rovnoměrné žhavení spirálek je nutné žhavení rovnoměrně od středu ke kraji.
  3. Abyste zabránili zkreslení chuti, je důležité před namotáním spirálky důkladné vymytí atomizéru (např. pomocí ubrousku, vypláchnutím nebo vyvařením).
  4. Než atomizér naplníte, nejprve nažhavte spirálku nasucho.